UFC 295: Osm ukončení před limitem, pád Procházky a král Aspinall. Podívejte se na všechny zásadní momenty celého galavečeraDo Madison Square Garden v New Yorku se vrátila největší MMA organizace planety. UFC 295 nabídlo už od startu atraktivní duely. Program hlavní karty však bral dech. V největším taháku celé akce se utkali Jiří Procházka a Alex Pereira. Jak celý galavečer vypadal?

Early Prelims UFC 295

Na první KO se dlouho nečekalo

Zápasit v Madison Square Garden je obrovská čest, ať už je to na hlavní kartě, nebo na začátku celého galavečera UFC. Historie haly bojovníky nutí vydat ze sebe to nejlepší. I díky tomu se na první ukončení nečekalo vůbec dlouho.

Ti, kteří si přivstali, aby mohli sledovat celé UFC 295, se dočkali už v prvním zápase, dokonce v prvním kole a v první minutě. Jamall Emmers potvrdil roli favorita a po 49 sekundách porazil na TKO Dennise Buzukju.

Následovaly však dva duely, které skončily na body. V tom prvním se utkaly dvě naděje, konkrétně 22letý Joshua Van z Myanmaru a 25letý Kevin Borjas z Peru.

První kolo se dalo považovat za vyrovnané, druhé a třetí však poměrně dominantně získal první jmenovaný a připsal si tak druhé vítězství v UFC. Borjas si připsal v organizaci neúspěšnou premiéru po výhře v Dana White’s Contender Series.

Oba bijci před sebou ale mohou mít světlou budoucnost. Zatímco Van si vylepšil bilanci na 9-1, jeho soupeř z Peru si pohoršil na 9-2.

O něco vyrovnanější souboj svedli John Castaneda a Kyung Ho Kang, nicméně na body jej vyhrál první jmenovaný, jenž měl přeci jen mírně navrch a viděli jej vyhrát všichni rozhodčí. Potvrdil roli favorita, vylepšil si skóre v UFC na 4-2 a může být spokojen. Ho Kang to má nyní v UFC celkově 8-4.

Závěr první třetiny celého programu obstarali Jared Gordon a Mark Madsen. Gordon si došel pro vítězství už v prvním kole, když svého soupeře v čase 4:42 poslal k zemi. Jinak se jednalo o oboustranně tvrdou bitvu. Oba bojovníci si uštědřili dohromady přes 70 signifikantních úderů.

Prelims UFC 295

Druhá třetina galavečera rozhodně nenudila

Druhá část karty odstartovala soubojem Ázerbájdžánu s Ruskem. Favoritem byl Nazim Sadykhov, jeho sokem byl Viacheslav Borshchev. Že by ale někdo z nich odcházel z klece spokojený, to se říci nedá.

První kolo si pro sebe v postoji uzmul Rus, který vysílal ránu za ranou. Ázerbájdžánec tedy ve druhém kole musel učinit změny a zápas se snažil přebírat na zem. Zlepšil se i v postoji, doručil jednou poslal soupeře na zadek. Jenže pak přišlo kolo třetí. Borshchev sice měl na kontě víc úderů, nicméně Sadykhov si připsal dva takedowny a měl větší kontrolu na zemi.

Výsledek? Remíza. Oba bojovníci si připsali nerozhodný duel vůbec poprvé ve svých kariérách. Sadykhov tak má skóre 9-1-1, Borshchev se může chlubit bilancí 7-3-1.

Další duel už ale vítěze měl. Stal se jím Mateusz Rebecki, který byl největším favoritem celé akce. Na short-notice zápas s ním vzal Roosevelt Roberts a Polák mu je dozajista vděčný. Už v prvním kole v čase 3:08 totiž nasadil armbar a připsal si 16. výhru v řadě. V UFC to byla pro Rebeckého už třetí výhra.

Posléze jsme viděli jeden ze dvou ženských duelů galavečera. Loopy Godinez v něm vyzvala v boji o místo v první desítce své váhy lépe umístěnou Tabathu Ricci. Duel se odehrál celý v postoji a Godinez vypadala většinu zápasu lépe.

Ricci měla lepší zejména závěry prvního a druhého kola, když dokázala dostat svou soupeřku do problémů. Na výhru jí to ale nestačilo. Poměrně vyrovnaný duel skončil na split-decision ve prospěch Godinez.

I poslední předkrm před hlavní kartou museli rozhodovat bodoví sudí. Steve Erceg coby přemožitel Davida Dvořáka čelil druhé výzvě v UFC a tentokráte mu stál v cestě Alessandro Costa. I s ním si donedávna neznámý Australan poradil po tříkolové bitvě tak, že jej viděli vyhrát všichni rozhodčí.

Hlavní karta UFC 295

Od začátku se vyplatilo nemrkat

Nová vycházející hvězda UFC? Diego Lopes k tomu má mimořádně nakročeno. Už při vážení se dočkal velkých ovací, před galavečerem UFC 295 měl na kontě jednu výhru a jednu porážku. V Madison Square Garden jej měl prověřit minimálně v organizaci zkušenější Pat Sabatini.

Jednalo se o duel dvou skvělých zemařů. Dlouho však netrval. Lopes se pokusil o takedown, jenže Sabatini jej ubránil a dokázal se postavit. Brazilec ovšem vstal o něco rychleji a než se americký bojovník rozkoukal, začal jej Lopes trefovat. V čase 1:30 bylo po všem.

Lopes to má v UFC nyní 2-1, celkově už má solidní skóre 23-6. Ve 28 letech má ještě rozhodně skvělé roky teprve před sebou. Sabatini byl favoritem, nicméně svou roli nepotvrdil.

I druhý duel skončil brzy v prvním kole. Benoit Saint Denis totiž nedal šanci Mattu Frevolovi. Tentokráte se končilo v čase 1:31. Francouz trefil svého amerického soupeře highkickem a ten se potácel k zemi. Saint Denis přidal ještě pár úderů a nebylo co řešit.

27letý rodák z Nimes prohrál v UFC pouze svůj první zápas. Nyní má na kontě pět výher v řadě, porazil například bojovníka Oktagonu Niklase Stolzeho. Za zmínku stojí, že podle serveru Tapology si připsal první profesionální zápas teprve v roce 2019.

Aktuálně má Saint-Denis skóre 13-1. Prozradil, že by se rád dostal co nejdříve k zápasům s hvězdami jako jsou Justin Gaethje či Dustin Poirier. Frevolovi překazil sérii tří výher v řadě.

Ženská válka doručila další KO

Druhý a poslední ženský zápas na akci obstaraly Jessica Andrade a Mackenzie Dern. Zatímco s brazilskou bojovnicí to šlo poslední dobou spíše z kopce, když prohrála tři své poslední zápasy, americká sympaťačka měla z posledních čtyř duelů dvě výhry a dvě prohry.

Obě se však musejí potýkat s různými problémy v osobním životě. Hodně otevřeně před zápasem mluvili o svých rozvodech i o tom, že z tohoto zápasu stále platí náklady na rozvod.

O motivaci tedy měly postaráno. Dern šla do zápasu jako skvělá zemařka, Andrade pro změnu vyniká precizním postojem. Od začátku ale Mackenzie vypadala na nohách skvěle. Dobře se hýbala, dokázala trefovat, občas posílala i delší kombinace.

Ve druhé půlce prvního kola se ale začala situace měnit. Jessica své soupeřce trpělivě rozkopávala nohy, omezila své soupeřce pohyb a pak začala trefovat i tvrdé údery. Na konci první pětiminutovky zachránil Dern gong, jelikož ji Brazilka posadila na zadek.

Ve druhém kole už to s Mackenzie nevypadalo nejlépe. Byla stále otřesená, nejistá na nohách a Andrade si toho byla moc dobře vědoma. Postupně ji rozebírala, až ji nakonec ukončila. Dern údery od bývalé šampionky nechutnaly a v čase 3:15 bylo po zápase.

Pavlovich padl, Aspinall novým králem

Šlo si přát lepší náhradu v rámci bitvy o pás, byť prozatímní, v těžké váze? Nikoliv. Původně měli galavečeru dominovat legendy a veteráni Jon Jones a Stipe Miocic, kvůli zranění prvního jmenovaného ale k zápasu nedošlo a UFC Miocicovi ani nehledalo jiného soupeře.

Místo toho přišlo se skvělým řešením. Proti sobě se postavili Sergei Pavlovich a Tom Aspinall. Oba bojovníci jsou budoucností těžké váhy, oba mají velké kvality, oba s velkým přehledem ukončují své soupeře před limitem, zejména v prvních kolech.

Aspinall je skvělý na nohách, je komplexnější. Pavlovich pro změnu disponuje ohromnou tvrdostí úderů. Vzájemně se o sobě vyjadřovali s pokorou a respektem. A jak to celé dopadlo? Pochopitelně ukončením v prvním kole.

Zápas trval pouze minutu a devět sekund. První boxerské kombinace trefil Pavlovich a šlo znát, že Aspinall z něj má respekt. Postupně si ale Angličan hledal tu správnou vzdálenost a jakmile ji správně naměřil, zaútočil tak, aby už znovu nemusel.

Pavlovich šel k zemi a prohrál teprve podruhé v kariéře. Aspinall je prozatímním šampionem UFC a ve svém dalším zápase zřejmě vyzve vítěze duelu Jones vs Miocic.

Za zmínku rozhodně stojí, že zatímco Pavlovich byl oficiálním náhradníkem do zápasu Jones vs Miocic a absolvoval tak delší přípravu, tak Aspinall vzal zápas s dvoutýdenním předstihem. O to větší respekt si zaslouží.

Pereira ukončil Procházku

České MMA Nagano, největší zápas v historii československé MMA scény. To byl duel, v němž Jiří Procházka podruhé v historii bojoval o titul v UFC. V Madison Square Garden jej v hlavním zápase večera vyzval Alex Pereira.

Jakmile došlo k zápasu, napětí se dalo krájet. Oba borci dodali zápasu velkou atmosféru i svými nástupy do klece. Duel pak lépe zahájil Jiří Procházka, který i trefil jeden dobrý zvedák. Alex Pereira však rozkopával moravskému samuraji levou nohu a ten to cítil.

Celkově Procházka hodně naznačoval a hledal cesty, jak útočit, aniž by inkasoval. Dvě minuty před koncem doručil takedownu a do konce kola se držel v dominantní pozici. Až na posledních pár vteřin vstal.

Ve druhém kole se pokračovalo pouze v postoji. Pereira pokračoval v rozkopávání nohy, Procházka byl lepší rukama. Poté, co dokázal několikrát Brazilce trefit a nahnal jej k pletivu, však Moravan inkasoval dvě tvrdé rány, po nichž šel k zemi.

Instinktivně se pokusil o takedown, Pereira ale pokračoval v úderech a svalil se na Procházku. Rozhodčí posléze zápas ukončil. Předčasně? O tom se bude hodně diskutovat. Jisté je, že je novým šampionem polotěžké váhy UFC.

Zdroj: UFC, TwitterPřejít na článek